Żywe mury lub jak kto woli żywopłoty

Żywe mury lub jak kto woli żywopłoty

Żywopłoty z reguły pełnią podobną rolę jak ogrodzenia PVC, choć nierzadko są wykorzystywane ponadto za dekoracje. Przeważnie takie ploty tworzy się w nasłonecznionych położeniach, gdzie szybko wzrastają i silnie się zagęszczają. Bez liku wdzięku posiadają również takie zielone mury, które wiodą przez cieniste kąciki podwórka. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina witek bądź kwiatami aranżują zajmujące uwagę obrazki,zaś życiodajna wilgoć, bijąca od zanurzonej w ciemnościach gleby , sprawia że nawet niedługi spacer nieopodal murku uspokaja a także rozluźnia.

Tworząc płot z żywych roślin, powinno się zerknąć na role takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w ogródku, również nasze preferencje i czas który możemy poświecić na jego utrzymanie. Żywe ogrodzenia o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, często również bujnie rozkwitają, jednakże wymagają również sporo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia Poznań zdołają być niezwykle smukłe, jednak wypada je cyklicznie wycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszta zakupu roślin na ogrodzenie. Jest wiec nad czym się zastanawiać, gdyż takie żywopłot konstruuje się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający powinien być rosnący plot o wielkości 1,5 metra. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie modny w Polsce na żywopłoty modelowane. Ma on bardzo dużo walorów:
• ma mało wymagań,
• odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
• szybko wzrasta,
• cyklicznie pielęgnowany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od korzeni,
• w regionach o umiarkowanym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę listowia, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałęzi okłada niedostępny dla wzroku plot,
• jest niedrogi w zakupie.

Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca-jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite kolory brązu, żółci oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota otrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, i cześć pnączy zostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s