Wierzba wypuści nawet z patyka pędu.

Wierzba wypuści nawet spośród kawałka odrośli.

Mając na uwadze to, powinniśmy z niej sporządzić niezrównane formy płotów. Dzięki temu nasze ogrodzenie pozyska niespotykany wygląd oraz będzie się wyróżniać pośród żywopłotów w otoczeniu.

Rosnące na polach i mokrych bagnach wierzby od antycznych czasów zadomowiły się w lokalnych skwerach. Polubiliśmy je poprzez naturę i wiosenne kociaczki. Nie są kłopotliwe, wymagają jedynie bez liku wody oraz troszeczkę słońca. Dogodzą się poniekąd każdą ziemią.


Mało drzew sprosta też równie szybko regenerować utracone odrosty oraz odrośle. Wierzby ogromnie swobodnie odbudowują również własny system korzeni. Wystarczy, że ucięty albo nawet uszkodzony odrost zagłębiony w zwilgotniałej glebie po jakimś czasie ukorzeni się i ofiaruje zaczątek nowej roślinie. Wybitna osoba wpadła na idea, iżby z wierzb wykonywać plątane przęsła w płocie czy też parkany pokryte liśćmi. Prawdopodobnie warto dysponować tak pomysłowe płot. Najporządniej do zainstalowania takiego parkanu zastosować następujące warianty wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zatytułowana konopianką, oraz jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te typy wierzby na ogrodzenia mają nieco bliźniaczych cech:

dostarczają prostolinijne, długie oraz ogromnie ciągliwe pędy – z powodu tego można bez trudu kształtować postać ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po ścięciu- w skrótowym terminie zdołamy wypleść zupełne przęsło na płot;
nadzwyczaj łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej kompetencji do instalacji takiego ogrodzenia z wierzby.

Kiedy mamy już propozycję na formę płotu, musimy postarać się o należyte wierzbowe pędy na płot. Niestety, odkrycie ich w wymogach samoistnych jest trudne, gdyż dziko narastające krzaki sporadycznie emitują nader długie i proste pędy. Najporządniej jest przewidzieć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na konsekwencja będzie trzeba poczekać nieco lat.

W celu założenia plantacji wierzby na ogrodzenie przesiejmy najsampierw położenie w skwerze, ździebko przez nas uczęszczane oraz mało zauważalne.Wiosenką, w marcu albo w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsadzie, spośród których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak flanc użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie pędy długości 25-30 cm, które możemy pozyskać z dziko rosnących roślin. Przedtem trzeba je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, żeby się dobrze napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie by wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny szybko się zagęszczają, w następstwie tego powinny stawać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok albo dwa powywracamy roślinom swobodnie dojrzewać, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, których wiosną nowego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki z rzadka przekraczają 2m, toteż na dłuższe musimy poczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s