Żyjące ogrodzenie z krzewów liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A w jaki sposób je usadowić w gruncie a także pielęgnować?

Żywe ogrodzenie z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je posadzić a także doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Ozdabia skwer, ochrania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Wytwarza miły cień, daje azyl ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego budową musimy postanowić, jaką funkcję ma pełnić w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie Poznań, czy wspomóc w rozdziale skweru na mniejsze części i stworzeniu ustronnych kątów? Powinniśmy również uradzić, jaką płot będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór rodzaju rośliny względnie krzaku.

Olbrzymią zaletą ogrodzeń z drewek oraz krzaków iglastych jest ich całoroczna zieleń. Podczas gdy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu skutecznie ochraniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Dominuje głos, że najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” a także „Spiralis”, jakie bez docinania utrzymują wąski kształt. Gdy osiągną spodziewaną wysokość zmniejszamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki nastręczają regularnego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia plastykowe preferujemy iglaki wytrzymałe na mróz. Wrażliwe tuje wschodnie oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Niedoskonałością takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich cyklicznie ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają podniesione pędy a także dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najprzyzwoiciej sprawdzają się odporne na niskie temperatury buki i graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, z tego powodu pozyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wybierzemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez płot nie przedostanie się ani gość, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o wielorakiej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów robią za szkielet rabat i ścieżek, separują od siebie poszczególne części parku. Takie dekoracyjne ogrodzenia przedstawiają się najakuratniej, gdy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak na przykład ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, możemy otrzymać dość spore zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają separować skwer od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Kiedy posadzimy z nich żywe płot w głębi parku, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez strzyżenia rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo podejście zdaje prawidłowo egzamin również w przypadku krzewów fantastycznie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Wprawdzie te rodzaje wolno też strzyc, jednak wtedy o wiele lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań polecane są też krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najpoprawniej nadaje się u nas bukszpan, oraz ostrokrzew Meservy. Choć i one po ostrych zimach bywają czasami oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy modne są zielone ogrodzenie z plastiku z Bochnia z laurowiśni ewentualnie zimozielonych rodzajów berberysów. Na nieszczęście , w naszych warunkach klimatycznych ich listowie notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Wskutek tego, jeżeli już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on niewysoki (do 60-80cm), aby można go było osłonić na zimę agrowłókniną i bez trudu wydobyć zaschnięte części.

Jeśli chcemy uzyskać szczególnie ozdobny płot, należałoby posadzić naprzemiennie dwie czy też trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy wznosimy zielony płot z gatunków zrzucających listowie na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, niskim, np. spośród iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenia PVC z Skarżysko-Kamienna strzyżone z wyobraźnią- z falistą linką „dachu” względnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednak poświecić sporo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s